Czy przy wykorzystaniu karty zbliżeniowej transakcja może być przeprowadzona trochę szybciej?

Zamiast płacenia gotówką w sklepie, coraz częściej decydujemy się na transakcje bezgotówkowe czyli płatność za pomocą karty płatniczej.
Każdy, kto posiada konto bankowe staje się często z automatu także posiadaczem karty płatniczej.

system operacyjny
Dzięki takiej karcie swobodnie możemy zarządzać swoimi środkami, które zgromadzone są na koncie osobistym, wypłacać pieniądze z bankomatu oraz płacić za zakupy w markecie. Poza konwencjonalnymi kartami płatniczymi na PIN pojawiły się pewien czas temu karty zbliżeniowe. Ich obsługa jest dużo łatwiejsza, niż jest to w wypadku kart standardowych. Karty zbliżeniowe są stosowane z powodzeniem nie tylko w sferze bankowości, lecz także są stosowane jako legitymacje studenckie, karty komunikacji miejskiej i przepustki. W przypadku kart, które stosowane są w polskiej bankowości, karta zbliżeniowa zatem elektroniczna, plastikowa karta płatnicza nie odbiega niczym swoim wizerunkiem od zwyczajnej karty na PIN, która używana była dotychczas. W wypadku karty zbliżeniowej wyznacznikiem jej są dołączone dodatkowo elementy. Są to dla przykładu mały mikroprocesor, pamięć i antena. Taka karta działa na zasadzie połączenia z terminalem za pośrednictwem mikroanteny.

Jeżeli demonstrowana tu problematyka to Twoje hobby – wyraź opinię na ten temat. Twoje zdanie z pewnością dla autora się będzie liczyć.

Przez to transakcja płatnicza może przeprowadzona być bez konieczności wprowadzenia tego typu karty do czytnika kart i bez podawania PIN-u.

karty zbliżeniowe

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy za zakupy zamierzamy zapłacić kartą zbliżeniową, powinniśmy nade wszystko poinformować o tym sprzedającego lub kasjerkę. Chyba, że wydarzy się tak, że zostaniemy wcześniej zapytani o rodzaj karty, którą będziemy płacić za realizowaną transakcję. Wtedy ekspedient wprowadzi sumę transakcji do terminala płatniczego i poprosi, żeby zbliżyć do terminala naszą kartę zbliżeniową. Gdy transakcja przeprowadzona jest dobrze usłyszymy wówczas charakterystyczny odgłos. Przy użyciu kart zbliżeniowych ulega skróceniu czas transakcji.

Jeżeli cena opiewa na mniej niż 50 zł, w takiej sytuacji nie należy nawet wpisywać kodu PIN. Karty zbliżeniowe nie ulegają zniszczeniu i przetarciom jak dzieje się to z kartami płatniczymi, które działają przy zastosowaniu płatniczych terminali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*