Styczniki i zwalniaki – malutkie urządzenia wymagane do działania innych, większych maszyn.

Technologie idą stale do przodu, więc firmy, które potrzebują być na rynku powinny unowocześniać swe wyroby i nadawać im charakteru. Wiele dziedzin stosuje urządzenia elektryczne, aplikacje i sprzęty, które potrzebują kontrolowania. W zasadzie, to nie tylko przemysł i firmy stosują to, ale również ludzie w mieszkaniach.

Zwalniak
Są różne urządzenia wspomagające i upraszczające pracę. Nie tylko potrafią załączać pewne rzeczy, ale też nadawać im dynamikę, przesyłać dane, impulsy, czy zwyczajnie podtrzymywać pracę. Są to między innymi styczniki i zwalniaki. Te pierwsze znajdują zastosowanie w dużej ilości różnorakich aplikacjach w produkcji i budownictwie. () Są one urządzeniami, które sterują pracą silników, klimatyzatorów, ogrzewaczy, wentylatorów, pomp, urządzeń dźwigowych, systemów oświetleniowych ale też układów do polepszenia współczynnika siły. Są różnorodne rodzaje styczników, na przykład mini styczniki o siłach od 4 do 5,5 kW, czy blokowe tak zwane uniwersalne o mocy do 400 kW.

Na rynku są także modele instalacyjne do użycia zarówno w produkcji, jak i w mieszkaniu. Następnie są rodzaje przemysłowe, termiczne, klasyczne i elektroniczne. Krótko mówiąc – stycznik jest łącznikiem, służącym do łączenia obwodów głównych, w których zestyki robocze są zamykane elektromagnesem i są trzymane w tej formie, dopóki napięcie cewki jest należycie wysokie. Autor:

Jeśli obwód cewki elektromagnesu zostanie przerwany, to zwory elektromagnetyczne spadają poprzez wpływy działania sprężyny i zostają otwarte zestyki robocze. Innym typem sprzętu wspomagającego działanie sprzętów i ich pewne działanie są zwalniaki. Ich działanie polega na wysuwie tłoczyska z właściwą siłą na oznaczony skok. Są one stosowane na przykład w hamulcach do hamowania – otworzenia hamulców szczękowych i tarczowych. Posiadają one obudowane wewnątrz sprężyny, które nie tylko powodują pracę hamulców, ale również chwilę hamowania.

Zwalniaki mogą być także stosowane w innych urządzeniach, ale istnieje jeden warunek a mianowicie potrzebne jest im dawanie mocy napięciem trójfazowym. Tak więc mają one użycie tam gdzie jest wymagana praca posuwisto – zwrotna, a więc do zamykania i otwierania klap, drzwi, do działania zasuw i zaworów, do unoszenia i opuszczania zapór oraz do ruchu cięgieł i dźwigni. Tak ogromny wybór umożliwi dostosowanie styczników i zwalniaków do każdej maszyny gdzie są wymagane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*