Jakie są aplikacje prawnicze oraz czy są one obowiązkowe dla osób studiujących prawo?

Każdego roku spora ilość abITurientów kierunków prawa stoi przed podjęciem decyzji w sprawie wyboru swojej ścieżki kariery. Osoby te mają dużo możliwości – od zakończenia edukacji ze stopniem magistra począwszy albo także kontynuacja nauki na jednej z prawniczych aplikacji.
Dzisiaj do doboru istnieje dziewięć aplikacji: przykładowo Aplikacja adwokacka zajmuje trzy lata, a aplikant ma obowiązek odbyć ją pod kierunkiem patrona.

W czasie aplikowania należy się liczyć z koniecznością zdawania sporej liczby zaliczeń czy też kolokwiów, których cena może wynieść 5000 zł. Innego rodzaju aplikacja to aplikacja sądowa, która trwa cztery lata oraz jest najdłuższą z aplikacji prawniczych. Jest ona rozłożona na dwa etapy. W pierwszej kolejności odbywają się lekcje i praktyki, po których aplikant ma obowiązek przystąpić do egzaminu pisemnego i ustnego. W następnej kolejności natomiast odbywa się praktykę na etacie tzw. referendarza.
Wybór

Autor: Isengardt
Źródło: http://www.flickr.com
aplikacja

Źródło: http://pixabay.com/
Istnieje poza tym m.in. aplikacja radcowska, która trwa trzy lata. Sposób jej uzyskiwania wygląda analogicznie jak na aplikacji adwokackiej – również dobierany jest patron oraz musimy brać pod uwagę wydatek rzędu 5000 zł. Funkcjonuje poza tym aplikacja notarialna, która trwa 3,5 roku.

W tym miejscu jest podobna strona przedstawiająca tę kwestię. Przeczytaj także podobny świeży wpis (www.beltor.pl/oferta/elementy-przenosnika/23-bebny-elektrobebny) na ten temat. On również jest godny polecenia.

Aplikacja zaczyna się z początkiem roku kalendarzowego oraz ma analogiczny charakter jak aplikacja adwokacka i radcowska. Jest jeszcze aplikacja prokuratorska, która zajmuje trzy i pół roku i kończy się egzaminem pisemnym oraz ustnym. Następnie wykonuje się posadę na etacie o nazwie asesor. Poza tym są ponadto aplikacje komornicze, kuratorskie oraz legislacyjne. Nie wszystkie aplikacje są równie popularne.

Do tych mniej wybieranych należy trwająca 1 rok aplikacja ogólna, zajmująca także jeden rok aplikacja kuratorska czy też zajmująca półtora roku aplikacja legislacyjna. Duża ilość studentów prawa namyśla się, w którym miejscu będzie im najkorzystniej się uczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*