Najbardziej nowoczesna technologia w firmie to gwarancja udanych działań. Czy wiesz co to jest cloud computing?

Jak to jest z tymi aktualnymi systemami bezpieczeństwa, a zwłaszcza z coraz bardziej znanymi przetwarzaniem w chmurze, tak zwanym cloud computing. Technologia zdaje się niezwykle nowoczesna i zaawansowana, ale jednocześnie nie każdy jest przekonany do tego rozwiązania. Jak to właściwie wygląda?

chmura

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Cloud computing (przetwarzanie w chmurze) jest typ dostarczania usług informatycznych, zapewnia to dostęp do współdzielonych zasobów, na jakie mogą składać się serwery, pamięć masowa, projektowanie urządzeń i inne usługi dodatkowe. Wszystko to sprawia, iż realne jest przetwarzanie i przechowywanie danych za pomocą sieci. To rozwiązanie jest bardzo pomocne, bo nie jesteśmy zmuszeni zainwestować w drogą infrastrukturę, nie ma również przymusu zainstalowania oprogramowania w siedzibie naszej firmy.

Opłata zaś jest naliczana tylko za zużyte zasoby. Istnieje jednak sprawa, jaka budzi trwogę u przedsiębiorców. Otóż, zarządzanie sprzętem i zabezpieczenie danych leży po stronie dostawcy tej konkretnej usługi. To potrafi zaniepokoić niektórych, bo boją się, że stracą dane o swoich klientach, czy to w wyniku zwykłej awarii czy może ataku hakerskiego. Nie ma się czego bać, choć niepewność jest zawsze, właściwie jak w każdym zabezpieczeniu. Zwłaszcza możemy się obawiać, kiedy powierzymy nasze dane firmom, które nie mogą się pochwalić doświadczeniem w tym zakresie. Najlepiej więc wybrać sprawdzonych, ale też rodzimych dostawców, co znaczy, iż wiemy w którym miejscu są umieszczone nasze dane, a co więcej, czy są skutecznie chronione.

Ponadto, tego typu firmy mające konkretne doświadczenie i kompetencje w zakresie wdrażania chmury, dobrze zdają sobie sprawę, że tak samo ważne jest, aby zadbać również o backup danych (czyli odzyskiwanie danych) i archiwizację. To konieczne, żeby chronić dane przed niespodziewaną utratą, przykładowo z powodu awarii. Jak jednak poznać, czy określona firma jest profesjonalna? Dobrze rokuje doświadczenie, to iż określona firma jest na rynku już pewien czas. Ważne są również certyfikaty, potwierdzają one kompetencje w konkretnej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*