Fundamentalne i najważniejsze wiadomości na temat Centos Server

Czym jest centos server, czyli Community ENTerprise Operating System? Jest to dystrybucja modnego i znanego współcześnie na świecie Linuxa, jaka została oparta na Red Hat Enterprise Linux i rzecz jasna jest z nim definitywnie zgodna oraz harmonijna.

Linux Server Menagement

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
W centos server stosuje się pewny kod źródłowy, jaki opiera się na owym oprogramowaniu, dzięki jakiemu możliwe jest stworzenie całkowicie samoistnej dystrybucji, która pomimo wszystko jest dosyć podobna do Red Hat Enterprise Linux. Jeżeli chodzi o zarządzanie pakietami w centos to stosowane są do tego programy YUM i programy up2date.

A jakie dostępne architektury posiada centos? Między innymi przynależy do nich Intel i Intel Itanium, do tego również IBM Mainframe i Power PC/32. Rzecz jasna to wyłącznie parę przykładów dostępnej architektury dla centos server – rozwiązania Tiktalik. Należałoby też nadmienić o polskich oraz zagranicznych dystrybucjach, które są oparte na centos. Jeśli chodzi o dystrybucje polskie to przylega do nich Jazz Linux, jaki kiedyś był zwany Aurox, pośród dystrybucji zagranicznych niewątpliwie odkryjemy ich lekko więcej. Są to między innymi Openfiler, SME Server, co więcej również Boston University Linux i wiele innych.

Dzisiaj możemy także wyliczyć urządzenia, które zaistniały na układzie centos, jednym z nich jest WebSense V10000 Appliance, inaczej serwer filtru treści i systemu antywirusowego oraz brama. Jest on oparty na efektywnym i oryginalnym systemie Delta, który charakteryzuje się posiadaniem dwóch czterordzeniowych procesów a także obfitą, bo aż 16Gb, pamięcią RAM. Urządzenie to dodatkowo charakteryzuje się naprawdę dobrą wydajnością, która wynosi blisko 3000 połączeń na sekundę obok przepustowości 250Mbps.

Pierwsza wersja tego wydajnego systemu pozostała przekazana w roku 2003, w zasadzie pod koniec owego roku. Z następną wersją systemu Centos mogliśmy spotkać się w roku 2004, dokładniej 19 marca, a następna wersja zaprezentowała się praktycznie rok później, bo 1 marca 2005. Aktualnie bieżącą wersją systemu centos, jaka jest wykorzystywana współcześnie na największą skalę jest wersja, która pozostała oddana w lipcu 2014 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*