Co to jest potencjometr i jak prezentuje się jego zasada działania? Jakie są modele potencjometrów?

Potencjometr jest rezystorem zmiennym, jego wartość jesteśmy w stanie zmieniać sposobem mechanicznym. Ma trzy wprowadzania, po jednej z każdej części elementu oporowego, kolejne natomiast podłączenie jest do ślizgacza, może on przesuwać się po ścieżce oporowej. Nazwa potencjometr wywodzi się od jego funkcji regulowania potencjału.

Potencjometry jesteśmy w stanie produkować w różnych wykonaniach, bardzo ważne jest przyszłe zastosowanie. Potencjometr tablicowy nadaje się do montażu, przykładowo na płycie czołowej. Trzeba go zamontować przy pomocy nagwintowanego kołnierza oraz nakrętki. Czasem zamontowuje się go odmiennie, kątowo na płytce, a jedynie oś przechodzi przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy ze ścieżką oporową, jaki posiada kształt kulisty, posiada także oś, jaka ruchem obrotowym jest w stanie przesuwać ślizgacz. Jeśli jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka zrobiona jest w postaci linii prostej.

Niezmiernie nam przyjemnie, że powyższy artykuł zostawił po sobie miłe uczucie. Pragniemy zachęcić Cię do nowej strony – tam można zobaczyć również zajmujące wątki.

kable

Autor: mangtronix
Źródło: http://www.flickr.com

Do w mniejszym stopniu skomplikowanych, prostszych zastosowań warto stosować tani węglowy materiał oporowy, lecz bardziej zaawansowane muszą mieć cermet, jaki przewodzi tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to model potencjometru tablicowego. Wytwarza się go w dwóch standardowych wykonaniach. Jednym z nich jest wieloobrotowy, z traktem oporowym z nawiniętego drutu, pozwala on na bardziej dokładne ustawienie. Następny z nich – jednoobrotowy, plus tor plastiku przewodzącego. Ma sporą rozdzielczość i długi czas życia, może być stosowany jako czujnik kąta. Potencjometry dostrojcze, definiowane też trymerami projektowane są z węglową lub cermetową ścieżką oporową.

Bardzo często są one mniejszych rozmiarów niż potencjometry tablicowe, nie mają ponadto osi i kołnierza gwintowanego, stawia się im również bardziej małe wymagania mechaniczne. Trymer ma krótki czas życia, przeważnie jedynie dwieście obrotów. Wynika to z tego, że ma miejsce dość spory odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w obszarze styku, dlatego aby móc mieć znaczną stabilność. Trymery mają występowanie w swoich typach. Jedne ma tor prostolinijny i dość długą nagwintowaną oś przesuwającą ślizgacz, natomiast drugi ma tor obrotowy, a ślizgacz przesuwa się za pomocą ślimaka. Jak więc widzimy, aby nabyć konkretny potencjometr dla naszych potrzeb powinniśmy się zastanowić, jakie będzie on miał zastosowanie. Kiedy wybierzemy najlepszy, nasz potencjometr będzie mógł być wykorzystywany przez bardzo długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*