Jakie role mają transoptory?

Na początku trzeba podkreślić co to są te transoptory. Otóż, to półprzewodnikowe składniki optoelektroniczne składające się przynajmniej z jednego fotoemitora i jednego fotodetektora, sprzężonych optycznie i umiejscowionych we wspólnej obudowie. Kiedy nic Ci to nie mówi, to ogólnie mówiąc transoptory akceptują na przesyłanie sygnałów elektrycznych z wejścia na odejście bez potrzeby związania obwodów źródłowych i wyjściowych.

transoptor
Współczynniki, jakie majątransoptory zależą do cech ich substratów składowych tzn. diody LED i fotodetektora. Charakterystycznym parametrem jaki definiuje transoptory to: powiększanie, czyli stosunek prądu przychodzącego zwykle zmierzającego do integracji, częstotliwość, która zredukowana jest do przenoszenia sygnałów a także napięcie przebicia izolacji pomiędzy obwodem źródłowym i wychodzącym.

Jedną z najważniejszych funkcji transoptora jest oddzielenie galwaniczne inaczej oddzielenie elektryczne dwóch cząstek urządzenia. Waśnie w tym celu transoptory są użytkowane, gdzie za przykład może posłużyć stroboskop np. w stroboskopach sterowanychsygnałem z zewnętrznego regulatora. W tym przypadku, jeśliby nie było transoptora sterownik byłby bezpośrednio powiązany z siecią 220v i w razie jakiejkolwiek awarii, na regulator popłynęłoby całe napięcie co grozi spaleniem.

Użytkowane są również w technice pomiarowej, wysokich napięć, automatyce, receptorach położenia. Można je też spotkać w konkretnie każdym zasilaczu impulsowym, gdzie służą do galwanicznego odseparowania obwodu źródłowego od wyjściowego z uwagi na wymogi prawne. Często aplikuje się je również w telefonach stacjonarnych jak również komputerach.

Podsumowując, transoptory mają ograniczone pasmo przekazywania, a od prądu diody umiejscowionej w transporcie zależy ich maksymalna częstotliwość przenoszonego sygnału i maksymalny prąd kolektora tranzystora.

Chcesz przeczytać coś podobnie interesującego? Super, ta strona www (http://www.kamrec.pl/) na pewno będzie dla Ciebie wartościowa, gdyż znajdziesz tam sporo podobnych informacji.

Zatem, w większości przypadków transoptora będzie się używać do przesyłania sygnałów cyfrowych, a nie analogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*