Nasze gadżety ochraniane są przez maleńkie komponenty, o których istnieniu nieraz nie mamy bladego pojęcia

Rezystory (m.in. warystor) to wyjątkowo malutkie podzespoły, których głównym przeznaczeniem jest zabezpieczanie urządzeń przed wzrostem napięcia. Są one montowane w wielu rzeczach, z którymi stykamy się codziennie.

sprzęt - migawka

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com

Najprawdopodobniej większość z nas absolutnie nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, choć spełniają tak istotną funkcję. Najpowszechniejszym przedmiotem, w którym montuje się warystory jest odbiornik telewizyjny. Te niewielkie moduły odznaczają się tym, że ich wartość oporu zmniejsza się wraz ze wzrostem napięcia. Są one zatem normalnymi bezpiecznikami. Odwiedź stronę firmy Pelex Electric Jeżeli napięcie przepływające przez warystory jest zbyt duże, przejmują one sygnał elektryczny, co sprawia, iż nasze urządzenie prawdopodobnie wyłączy się. Jest to znakomita ochrona (zobacz też: firmy ochroniarskie wrocław) przed skokami napięcia, które w innym wypadku miałyby szansę zagrozić naszemu urządzeniu. Jeżeli planujemy kupić warystory to nie ma z tym jakiegokolwiek kłopotu – starczy zajrzeć do sieci, otworzyć przeglądarkę i wpisać właściwe słowo kluczowe, a otrzymamy wiele rezultatów, które mogą nas zainteresować. W sieci działa mnóstwo sklepów sprzedających warystory.

sprzęt - zbliżenie

Autor: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com

Telewizory nie są jedynymi przedmiotami, w których montuje się te malutkie podzespoły. Używa się ich także do ochrony linii telefonicznych oraz w liniach wysokiego napięcia. W tym pierwszym przypadku ich rolą jest ochranianie telefonów, modemów i różnych urządzeń podłączonych do linii telefonicznej. W dodatku warystory pełnią także rolę odgromników oraz używane są jako specjalne zabezpieczenie transformatorów. Aktualnie produkowane są przeważnie ze ściśniętych tlenków cynku i bizmutu, które formuje się w krążek. Pokrewnym komponentem jest termistor, jednak w jego przypadku opór w bardzo dużej mierze jest uzależniony od temperatury. Używa się ich bardzo często w bateriach telefonów, aby je zabezpieczyć na przykład przed nazbyt prędkim ładowaniem.

Używamy codziennie tak wiele urządzeń, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowane mogą one być. Jeśli więc nasze urządzenie, na przykład odbiornik telewizyjny, w okamgnieniu się wyłączy, to możemy domyślać się, że zadziałał warystor, który ochronił je przed groźniejszymi skutkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*