Którym dziedzinom nauki możemy zawdzięczać postęp elektroniki?

Elektroniką określamy taką branżę techniki i nauki, która zajmuje się wytwarzaniem a także przetwarzaniem sygnałów występujących w postaci napięć oraz prądów elektrycznych lub pól elektromagnetycznych.

Fernando Alonso

Autor: Samsung
Źródło: Samsung
Przy wykonaniu celów są wykorzystywane przeróżne układy i przyrządy, czyli części aktywne: tranzystory, tyrystory, czy układy scalone. Są to tzw. półprzewodniki, albo lampy próżniowe, czyli triody, diody, pentody itp. Są także części bierne, zatem kondensatory, rezystory, cewki albo diody półprzewodnikowe. Elementy akustoelektroniczne natomiast to m.in. rezystory, filtry, linie opóźniające, albo sensory. Jednak elektronika to również elementy optoelektroniczne, czyli światłowody, lasery, czujniki promieniowania, itd.. W elektronice istnieją także elementy fotoniczne, zatem łączące części akustoelektroniczne z optoelektronicznymi. Są to m.in. wzmacniacze, modulatory albo detektory.
elektornika

Autor: Dawid Dawidowski
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli popatrzymy na historię, to elektronika wyrosła z radiotechniki. Należałoby dodać, że elektronika jest nauką interdyscyplinarną, jaka koncentruje w sobie wiedzę z zakresu elektrochemii oraz elektrotechniki. Ponadto elektronika to także Informatyka albo mikroelektronika. W obecnych czasach elektronika przez wzgląd na duże zapotrzebowanie z różnorodnych dziedzin życia, ma w sobie również bardziej znaczącą ilość kierunków. Do najważniejszych zaliczają się także telekomunikacja, optoelektronika, elektronika cyfrowa, czy też lasery.

Masz ochotę pogłębić swoją wiedzę z tego działu? Służymy pomocą. Trzeba przejść na kolejną stronę i tam dowiedz się więcej (https://it-solve.pl/software-house-warszawa/) szczegółów.

Rozwój elektroniki zawdzięczamy badaniem w różnych branżach nauki, a najbardziej w fizyce (półprzewodniki, magnetyzm czy też optyka), oraz chemii czy matematyki. Dzięki tej ostatniej nauce w elektronice powstały możliwości wykorzystywania takiej nauki w symulowaniu układów, przetwarzaniu sygnałów czy analizie stabilności.

Należałoby dodać, że chociaż obecnie znacznie tańszym wyjściem jest kupno nowego sprzętu, niż naprawianie uszkodzonego, to jednak jako zamiłowanie elektronika jest nadal niezwykle popularna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*