Jakie zadania realizuje geodeta?

pomiar

Autor: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
Źródło: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.
Bez wątpienia choć raz, prowadząc samochód, gwałtownie zwolniliście, zauważając człowieka w żółtym plastronie, pochylającego się nad sporym statywem.

Po chwili zorientowaliście się, że to nie funkcjonariusz, a geodeta wykonujący swoje zadania. Właściwie to jakie?

Geodezja Wrocław to dziedzina geografii, a dokładniej kartografii. Jej głównym tematem jest dokonywanie pomiarów Ziemi. Umiejętności geodety wykorzystuje się przy dzieleniu pól i działek, wytyczaniu dróg, naprawie nawierzchni i przy kalkulacjach dla nauki. Geodezję, która dotyczy niedużych wycinków gruntu nazywamy geodezją niższą. Wyższa startuje od wielkości nie mniejszych niż 750 m2.

W Polsce nad mapami, atlasami i badaniami krajowymi pieczę ma Służba Geodezyjna i Kartograficzna z Głównym Geodetą Kraju jako jej szefem. On to kontroluje zawód, przyznając i weryfikując uprawnienia geodety. By otrzymać uprawnienia, trzeba przede wszystkim skończyć odpowiedni kierunek studiów. Jeśli chodzi o miasta, w jakich powinien uczyć się przyszły geodeta Wrocław i Warszawa proponują najlepszy poziom wykształcenia.

Ten wątek okazał się dla Ciebie ciekawy? To przejrzyj, że pozostałe witryny też zawierają pokrewne informacje, które pochłoną Cię kompletnie.

Geodezja wrocławska jest wykładana w świeżo przekształconym Wydziale Geodezji i Geoinformatyki, za to w mieście stołecznym można uczyć się w Instytucie Geodezji i Kartografii na Uniwersytecie Warszawskim.

Geodezja dawno temu stała się zawodem regulowanym, dlatego zdobycie uprawnień nie jest łatwe. Po zdaniu kierunku wymaga się, by zaliczyć przynajmniej trzy lata praktyki w zawodzie, zapracować na przyzwoitą opinię w środowisku i na końcu przejść specjalny wymagany egzamin zawodowy. Przechodząc go, można założyć prywatne biuro geodezyjne albo podjąć pracę w dużej firmie.


Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*